Sú elektrické lietadlá riešením budúcnosti leteckej dopravy?

Autor: Forwarder | Dátum: 18.12.2019

Na aerosalóne v Izraeli bolo nedávno predstavené čisto elektrické 9 miestne lietadlo od startupu Eviation a Airbus s partnermi predstavili model hybridného lietadla s palivovou nádržou a batériami nazývané EcoPulse.

Motor lietadla EcoPulse bude riadiť vrtuľu a generátor, ktorý umožňuje dobíjanie batérie presne tak ako to funguje v hybridných autách. Uvádzajú, že takýto model lietadla dokáže ušetriť 20-40% paliva na letoch dlhých niekoľko stoviek kilometrov.

Kým model od Airbusu je stále len na papieri tak lietadlo Alice od firmy Eviation je k dostupné k prehliadke na letisku Le Bourget v Paríži. Eviation by chceli svoj prvý testovací let uskutočniť začiatkom budúceho roka a získať certifikáciu od Spojených štátov do roku 2022.

Aký je dolet na jedno nabitie?

Alice dokáže preletieť 1000 kilometrov vo výške 3 kilometrov pri rýchlosti 500 km/h. Americkú spoločnosť Cape Air tieto špecifikácie tak zaujali, že už počas výstavy si objednali nešpecifikovaný dvojciferný počet lietadiel tohto modelu a zaplatili za nich celkovo 4 milióny amerických dolárov.

Ani konkurencia nezaostáva

Rolls Royce – výrobca lietadlových motorov, odkúpil elektrickú leteckú divíziu spoločnosti Siemens, ktorá je zároveň aj dodávateľom motorov pre model Alice.

Švajčiarska banka UBS predpovedá hodnotu zelenej leteckej dopravy na úrovni 178 miliárd dolárov do roku 2040, počas toho ako sa bude elektrifikácia stávať bežnou súčasťou leteckého priemyslu.

Airbus taktiež skúma možnosti hybridného pohonu v nasledujúcich generáciách lietadiel ale technológia ešte nie je dostatočne pokročilá aby dokázala konkurovať 200-miestnym modelom A320.

Budúcnosť bude pestrá a tak sa aj my, v spoločnosti Forwarder, tešíme na to čo prinesie. Sledujeme moderné trendy v doprave aby sme ich mohli zaradiť čo najskôr aj do nášho portfólia prepravcov.

Sledujte nás na sociálnych sieťach

facebook ikona

Aktuálne informácie na
facebooku

instagram ikona

Denné
príbehy na instagrame

youtube ikona

Video
obsahna youtube